Suomi-Seuran vuosikokous pidettiin sunnuntaina 25. syyskuuta 2016. Kokouksessa kuultiin katsaus vuoden tapahtumista ja toiminnasta ja valittiin uusi johtokunta.

Johtokunnan jäseniksi kaudelle 2016-2017 tulivat valituiksi:
Puheenjohtaja: Jori Tossavainen
Varapuheenjohtaja: Riina Aapa
Rahastonhoitaja: Kirsi McConnell
Sihteeri: Anneli Jortikka
Jäsenet: Lea Jortikka, Mauri Kankaanpää, Hilja Toom, Niina Kautto, Lauri Jortikka, Pirjo Tossavainen, Tuire Karaharju-Huisman, Tuuli Vikstedt
Varajäsenet: Cati Jumpponen, Tanja Tuominen

Kerromme vuosikokouksen keskusteluista ja tulevan vuoden teemoista juuri ilmestyneessä sähköisessä uutiskirjeessä (paperinen versiokin laitetaan pian matkaan niille, jotka eivät pääse lukemaan elektronista versiota). Uutiskirjeessä myös joulunajan tapahtumakalenteri ja juttua balttialaisesta keskikesän juhlasta, leivontatalkoista sekä muksukerhon ja pesäpallojoukkueiden tapaamisista.

* * *

The Annual General Meeting of the Finnish Society of Melbourne was held on 25th September 2016. A comprehensive report comprising the events and activity for the previous year was given and a new committee was selected.

The members of the committee for 2016-2017 are:
Chairperson: Jori Tossavainen
Vice chairperson: Riina Aapa
Treasurer: Kirsi McConnell

Secretary: Anneli Jortikka
Ordinary members: Lea Jortikka, Mauri Kankaanpää, Hilja Toom, Niina Kautto, Lauri Jortikka, Pirjo Tossavainen, Tuire Karaharju-Huisman, Tuuli Vikstedt
Deputy members: Cati Jumpponen, Tanja Tuominen

We are reporting on the AGM discussions and themes for the upcoming year in the newly published e-newsletter (hard copy will be sent soon to those who cannot access the electronic version). The newsletter also includes Christmas events calendar, story about the Midsummer Baltic Festival, remaining baking bee dates as well as updates on the Kids’ Club and baseball teams.

Kuvassa Melbournen Suomi-Seuran johtokunta 2016-2017. Kuvasta puuttuvat Tuuli Vikstedt ja Hilja Toom./In the photo FSM Committee for 2016-2017. Missing from the photo Tuuli Vikstedt and Hilja Toom (kuva/photo: Risto Soder).

New FSM Committee 2016-17