(click here for English version)

Joulukuussa riittää ohjelmaa Suomi-talolla.  Tervetuloa mukaan ostoksille, auttamaan tai juhlimaan!  Ja kutsuthan kaverisikin mukaan, sillä tapahtumien tuotto on seuralle elintärkeätä.

Lauantaina 01.12.2012
Joulumyyjäiset 10.00–13.00

Joulukausi aloitetaan perinteisillä joulumyyjäisillä. Myynnissä on suomalaisia jouluruokia ja leivonnaisia (porkkana-, maksa- ja lanttulaatikkoa, karjalanpiirakoita, ruisleipää, lihapiirakoita, pullaa, jne). Myös Suomi-kauppa, josta voi ostaa kahvia ja karkkia herkutteluhetkiin, on avoinna. Joulupukki saapuu 11.30 (muistathan tuoda pienen lahjan lapsellesi pukin kontiin lapsesi nimellä varustettuna). Tule mukaan nauttimaan joulun tunnelmasta ja hakemaan ilmainen Suomi-seuran kalenteri vuodelle 2013.

Kaikki jouluruoka tehdään vapaaehtoisvoimin, ja vielä ehtii mukaan auttamaan.  Leipomisaikataulu on:

  • Sunnuntai 18/11/12: Korvapuustit ja joulupiparit
  • Lauantai 24/11/12: Karjalanpiirakat
  • Perjantai 30/11/12: Viinerit ja lihapiirakat

Leipominen alkaa kahdeksalta ja päättyy puoleltapäivin.  Ilmoittautumiset Lea Jortikalle (jortikka@optusnet.com.au), aiempi kokemus tai suomen kielen taito ei ole tarpeen!

Myyjäisiin voi myös tulla myymään omia tuotteitaan.  Pöydän vuokra on 10 $ jäsenille ja 20 $ muille.  Varaathan hyvissä ajoin, sillä tilaa on rajoitetusti.

Sunnuntaina 02.12.2012
Itsenäisyyspäivän juhla, 11.00 alkaen

Taas on aika juhlia Suomi-Neidon itsenäisyyspäivää. Perinteiseen tapaan tilaisuus järjestetään yhdessä Suomi-seuran ja luterilaisen ja helluntaiseurakunnan kanssa. Itsenäisyyspäivän juhla pidetään Suomi-talolla, joka alkaa 12.00 jumalanpalveluksella ja jatkuu 13.00 juhlallisuuksilla. Tarjolla ohjelmaa ja kahvitarjoilu (otamme mieluusti vastaan pientä tarjottavaa kahvipöytään). Kukitamme veteraanit ja lotat juhlassa. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.

Sunnuntaina 09.12.2012
Joulujuhla, 13.00 alkaen

Tervetuloa nauttimaan joulun tunnelmasta ja syömään suomalaista jouluruokaa. Tarjolla ohjelmaa kaiken ikäisille. On leikkejä ja lauluja ja myös joulupukki vierailee. (Tuothan mukanasi pienen lahjan joulupukin konttiin, alle 5 $. Muistathan nimetä lapsesi lahjapaketin.) Joulujuhlaan aikuisille jäsenille sisäänpääsymaksu 20 $ (ei-jäsenille 25 $). Tämä on myös hyvä tilaisuus liittyä jäseneksi. Jotta ruokaa riittää kaikille toivomme, että ilmoittaudut etukäteen Pirjo Tossavaiselle, 9551 4757, tossavainen@bigpond.com.


December is a busy time of year at the Finnish Hall.  Come join us for shopping and festivities, or even lend a hand in the preparations!  And please help spread the news about these events, since they are also important fundraisers for the Society.

Saturday 01.12.2012
Christmas bazaar 10.00–13.00

Christmas season starts with the Christmas bazaar at the Finnish club. You can buy all essential delicacies for Finnish Christmas dinner (carrot, turnip and liver casseroles, Karelian pies, rye bread, meat pies, buns etc). The Finnish Shop is also open for you to buy coffee, chocolate and lollies. Santa Claus will arrive 11.30 (bring a little gift for your child with her/his name on the package). Join us to get that Christmas feeling and pick up your free Finnish society calendar for year 2013.

All food sold at the bazaar is made by volunteers, and you’re more than welcome to join in!  Prior experience or Finnish language ability not necessary.  The schedule is:

  • Sunday 18/11/12: Cinnamon buns and gingerbread
  • Saturday 24/11/12: Karelian pies
  • Friday 30/11/12: Pastries and meat pies

Baking starts at 8 AM and ends around midday.  Contact Lea Jortikka (jortikka@optusnet.com.au) to sign up.

You can also sell your own products or crafts at the bazaar.  Table rental is $10 for members and $20 for non-members, contact the club to register.

Sunday 02.12.2012
Independence day celebration, starting at 11.00

Come and celebrate the Finnish Independence day with us. As always, the celebration will be hosted together with the Finnish club and the Finnish Lutheran and Pentecostal church. Church service starts at the Hall 12.00 and celebration follows from 13.00 on. We will be honoring our war veterans and lottas as well. Free entry, coffee/tea will be served (we would appreciate if you can bring something to be served in the coffee table).

Sunday 09.12.2012
Family Christmas party, starting at 13.00

Come and celebrate Finnish Christmas with us with traditional Finnish food and a great atmosphere. The program includes Christmas carols, games and of course Santa Claus! (Bring a little present with you, under $5. Don’t forget to name your child’s present.) The entry fee is $25 for non-club member adults, $20 for adult club members. This celebration is a good day to become a member of Finnish society! To make sure we have enough food for everyone, please let Pirjo Tossavainen know that you are joining the celebration 9551 4757, tossavainen@bigpond.com