Syyskuun 20 päivänä Suomi-talo täyttyy juhlijoista kun talo juhlii 40-vuotista taivaltaan. Yli puolivuosisata on kulunut siitä, kun varainkeruu taloa varten aloitettiin, yli 40v vuotta talon ostosta ja sisukkaista rakennustalkoista ja 40 vuotta virallisista avajaisista. Todellinen juhlan paikka!

Toukokuun kymmenentenä päivänä vuonna 1958 joukko suomalaisia kokoontui Melbournen ruotsalaisella kirkolla ja päätti että oli aika perustaa Suomi-seura Melbourneen. Jo seuran alkuaikoina oli puhetta oman kerhotalon hankkimisesta. Talon hankimiseen tarvittavien varojen kerääminen aloitettiinkin pian. Seuraavan yli kymmenen vuoden aikana järjestettiin tapahtumia eri puolilla Melbournea, erityisesti Temperance Hallilla etelä Melbournessa.

Vihdoin vuonna 1971 löytyi seuralle sopiva tila, “Red Robbin” sukkatehdas Altonassa, Port Phillip Bayn länsi puolella lyhyen matkan päässä Melbournen keskustasta. Talon ostoon tarvittiin vuosikymmenen varainkeruun tulot, lainan taakaajina useiden aktiivijäsenten omat talot.

house

Sisu oli tarpeen seuraavien kolmen vuoden aikana jolloin taloa kunnostettiin seuran käyttöön. Vihdoin Syyskuun 22, 1974 Suomen silloinen suurlähettilä Tuure Mentula, vihki Suomi talon käyttöön.

working_together

Varainkeruuta jatkettiin jotta pankkilaina saatin vähitellen maksettua. 1980-luvulla toiminta jatkui vilkkaana. 1983 juhlitiin seuran 25-vuotis juhlaa. Saman vuosikymmenen lopulla keittiön ja baarin uusimisen myötä hallien vuokraaminen ulkopuolisille lisääntyi, joka auttoi edelleen lainan maksuissa.

Vihdoin vuosikummen lopulla, n. 20 vuotta talon oston jälkeen seura oli lainavapaa. Vuonna 2008 vietettiin talolla edellisiä suuria juhlia seuran täyttäessä 50-vuotta.

talkoot

Viimeisten 40 vuoden aikana talolla on tehty useita pieniä ja suuria remontteja mm. vesikaton uusiminen, talon lisäosan rakentaminen sekä ikkunoiden uusiminen. Talo on historiallisesti merkittävien rakennusten listalla joka usein määrittää sekä rajoittaa remonttien kulkua. Varainkeruu on jatkuvaa seuran toiminnan, tapahtumien ja apurahojen kautta. Suurin osa töistä tehdään edelleen talkoovoimin ja kiitos kuuluukiin niille jäsenille jotka työpanoksellaan pitävät taloa ja seuraa pystyssä.

Suomi_talo

Melbournen Suomi-talo tarjoaa jäsenillene upeat tilat tanssilattioineen, kirjastoineen ja keittiöineen jossa valmistuvat myös perinteiset herkut. Paitsi Melbournelaisille, talo on tuttu myös muille Australian suomalaille, onhan Suomi-päiviä vietetty Melbournessa usemman kerran. Tanssilattia on ollut kovassa käytössä ja lavalla on nähty myös musiikkitähtia joista mainittakoon mm. Katri Helena, Mikko Alatalo, Pekka Kuusisto, Iiro Rantala ja Antti Sarpila.

Jutun on kirjoittanut Tuire Karaharju-Huisman, kuvat Suomi-talon arkistoista.